“මාස තුනක් ගෙවල් වල බල්බ් 2ක් නිවීමට” තාවකාලික පැලැස්තරයක් බව පරිවර්තන සමුහයෙන් චෝදනාවක්

විදුලි අර්භුදයට “නිවෙස් වල බල්බ් 2ක් නිවීම” වැනි තාවකාලික පැලැස්තර වලින් තොරව විසදුමක් ලබා දිය යුතු බව ශ්‍රී ලංකා පරිවර්තන සමුහය පවසයි.

නිවේදනයක් නිකුත් කරමින් ඔවුන් මෙසේ සදහන් කරයි.

විදුලි බලය අරපරිස්සමෙන් භාවිතා කිරීමට නමින් ඉදිරි මාස තුනක කාලය සදහා සියලුම නිවෙස්වල විදිලි පහන් දෙකක් නිවා දැවීම, සාමාන්‍ය දිනවල විදි පහන් නිවීම සිදුකරන වෙලාවට පැයකට පමණ පෙර නිවා දැමීම, රාජ්‍ය ආයතන වල විදුලි පරිභෝජනය අඩුකිරීමට ක්‍රියාකිරීම වැනි ක්‍රියාමාර්ග ඇතුලත් යෝජාවක් අමාත්‍ය රවී කරුණානානායක විසින් ඉදිපත් කල යෝජනාවට කැබිනට් අනුමැතිය ලැබී ඇතැයි ජනමාධ්‍ය හරහා දැනගන්නට ලැබේ.

වර්තමාන තත්වය එසේ වුවත් මීට වසර තුනකට පමණ පෙර විදුලිබල නියෝජ්‍ය අමාත්‍ය අජිත් පි පෙරේරා ප්‍රසිද්ධ රූපවාහිනී නාලිකාවක වැඩසටහනකට සහභාගී වෙමින් පවසා සිටියේ වත්මන් රජය ගල් අගුරු විදුලිය අවශ්‍ය නෑ කියා සාම්පුර් ගල් අගරු විදුලි බලාගාරයේ වැඩකටයුතු නවතා දැමීමට ජනපති හා අගමැති කටයුතු කල බවත් ඉදිරියේදී විදුලිබල අර්බුධයක් ඇතිවීමට ඉඩ නොදෙන බවත් කේබල් මාර්ගයෙන් ඉන්දියාවට අතිරික්ත විදුලිය විකිණීමට කටයුතු කර ඉන් මුදල් උපයාගැනීමට හැකිවන පරිදි කටයුතු කරන බවත්ය.

මේ දිනවල දිගින් දිගටම සිදුකරන විදුලි කප්පාදුව නිසා ජනතාවගේ එදිනෙදා වැඩකටයුතු කඩාකප්පල් වී ඇති අතර රටේ සමස්ත ආර්ථිකයටම විදුලි කප්පාදුව නිසා සිදුවන අනෙකුත් සේවා බිදවැටුම් බලපා තිබේ.එහෙත් මේ පිලිබදව ස්ථිර විසදුමක් ලබාදිමට කිසිදු බලධාරියෙකු අපොහොසත්ව ඇති අතර අදාල බලධාරීන් හා ඇමතිවරුන් විදුලි බිදවැටුම් පිලිබදව ජනතාවගෙන් සමාජ මාධ්‍ය හරහා සමාව අයැද සිටීම පසෙකලා ඉදිරියේදී ඇතිවිය හැකි විදුලි ඉල්ලුමට සරිලන සැපයුමක් ලබාදීමට අවශ්‍ය ක්‍රියාමාර්ග “නිවෙස් වල බල්බ් 2ක් නිවීම” වැනි තාවකාලික පැලැස්තර වලින් තොරව ලබාගත යුතු ඇතැයි ශ්‍රී ලංකා පරිවර්තන සමුහය ලෙස අප අදාළ බලධාරීන්ට අවධාරණය කර සිටීමු.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here