Wed. Oct 16th, 2019

Colombo Gazette – Sinhala

News, views and more

කරන්නාගොඩගෙන් ප්‍රශ්ණ කිරීම් දිගටම

හමුදාපති වසන්ත කරන්නාගොඩ මහතාගෙන් මේ වන විට ආරම්හ කර ඇති ප්‍රශ්ණ කිරීම් දිගටම සිදු කෙරේ.

අදාල සිදුවීම ආරම්භයා එයට ගෝඨාභය රාජපක්ෂ සම්බන්දද යන්න පිළිබදව පිළිබදව ප්‍රශ්ණ කෙරෙන බව CID ආරංචි මාර්ග සදහන් කරයි.

2008 දී පිරිමි ළමයින් එකොළොස් දෙනෙකු පැහැරගෙන ගොස් ඝාතනය කරන ලදුව බවට නාවුක හමුදා නිලධාරීන් 14 දෙනෙකු ඊට සම්බන්ධ වී සිටි අතර ඉන් 13 දෙනෙකු අත්අඩංගුවට ගෙන මහේස්ත්‍රාත්වරයෙකු ඉදිරියට මේ වන විට පමුණුවා තිබේ.

පසුගිය බ්‍රහස්පතින්දා (7) මේ සිද්ධියේ 14 වැනි සැකකරු වන, යුද සමයේ හිටපු නාවුක හමුදාපති වසන්ත කරන්නාගොඩ අත්අඩංගුවට ගැනීම වළක්වමින් රටේ ඉහළම අධිකරණය තීන්දුවක් දුන්නේය. සමහර විට ඒ, නඩුව අවසන් වන තෙක්ම ඔහුව අත්අඩංගුවට ගත නොහැකි බව විය හැකිය.

අපරාධ පරීක්ෂණ දෙපාර්තමේන්තුව විසින් තමන්ව අත්අඩංගුවට ගනු ලැබීම වළක්වන්නැයි ඉල්ලා කරන්නාගොඩ ඉදිරිපත් කර තිබූ මූලික අයිතිවාසිකම් පෙත්සම, රටේ ඉහළම අධිකරණයේ විනිසුරුවරුන් තිදෙනෙකු ඉදිරියේ පසුගිය සති කිහිපයේ සිට විභාග කෙරිණි.

2009 මැයි මාසයේ කරන්නාගොඩ මේ කාමරය පරීක්ෂා කරන ලෙස ප්‍රධාන නිලධාරියෙකුට නියෝග කර තිබේ. එහිදී, ජාතික හැඳුනුම් පත් සහ විදේශ ගමන් බලපත්‍ර ගණනාවක් සහ විශාල මුදල් ප්‍රමාණයක් සොයා ගැනුණි. එහෙත් 2009 මැයි 28 වැනි දා කරන්නාගොඩ කොළඹ අපරාධ කොට්ඨාශය භාර නියෝජ්‍ය පොලිස්පති අනුර සේනානායකට කළ පැමිණිල්ලේ, මුණසිංහගේ කාමරය බෙදාහදා ගත් මේ ‘නේවි සම්පත්’ හෙවත් ලුතිනන් කමාන්ඩර් හෙට්ටිආරච්චි ගැන කිසි සඳහනක් කරන්නේ නැත. එසේ සඳහන් කිරීමෙන් කරන්නාගොඩ වැළකී ඇත්තේ, තරුණයන් පැහැරගෙන යාමට ‘නේවි සම්පත්’ නැමැත්තා සම්බන්ධ බවට සැක කෙරෙමින් තිබියදී ය.

හිටපු නාවුක හමුදාපතිවරයා සැකකරුවෙකු වශයෙන් නම් කොට ඇත්තේ ප්‍රමාද වී බව, ත්‍රිපුද්ගල විනිසුරු මඬුල්ල ඉදිරියේ රොමේෂ් ද සිල්වා කියා සිටියේය. හිටපු නාවුක හමුදාපතිවරයා අත්අඩංගුවට ගැනීමට තරම් කරුණු නැතැයි අධිකරණයට කියා සිටි ජනාධිපති නීතිඥවරයා, කරන්නාගොඩට චෝදනා ගොනු කර ඇත්තේ දණ්ඩනීති සංග්‍රහයේ 296 වැනි වගන්තිය යටතේ වන නිසා ඔහුට ඇප නොලැබෙන බවත් අධිකරණයට මතක් කර දුන්නේය.

කරන්නාගොඩව පටලවා ඇත්තේ විශ්‍රාමික නාවුක හමුදා නිලධාරීන් දෙදෙනෙකු දුන් කටඋත්තර දෙකක් මගින් පමණකැයි රොමේෂ් ද සිල්වා බොරු කීවේය. පැහැර ගත් දරුවන් මරා දැමීමේ කුමන්ත්‍රණයට කරන්නාගොඩ සම්බන්ධ බවට, හිටපු අද්මිරාල්වරුන් සහ හිටපු ඇමතිවරයෙකු ඇතුළු, අඩු වශයෙන් පස් දෙනෙකු අපරාධ පරීක්ෂණ දෙපාර්තමේන්තුවට මේ වන විට සාක්ෂි වශයෙන් කටඋත්තර දී තිබේ.

AS.

Most Accurate ISC SSCP Exam Tests

Not only the body, SSCP Exam Tests but also the brain.Not only march, but you also want to stand ready to bear do not know http://www.passexamcert.com where the lurking old members of the empty ISC SSCP Exam Tests package bullet covered, or hidden ISC Certification SSCP in the grass inside the foliage below and even trees in the stream there do not know where the dog day of high school Team with a wide range of people to set the hunter clip soft plastic clip do not hurt you but look absolutely hurt and traps really trap, of course, there is no sharpened bamboo stick, at most do not know which Dogs old veteran pulls up a puff, this bastard has a set of rookies , and a step on the smoking training mines then I also met a real bombs and mines. And me I am content to find a cadre position in the city casually Am I the kind of person What do you say But what brigade is that I am a special warfare officer s material. Xiao Ying went to the front, I was still in the mountains.This is my little shadow, she is System Security Certified Practitioner (SSCP) this character. A soldier will be excited.Because you really know how big an armed group.You no longer feel insignificant when you see so ISC SSCP Exam Tests many iron guys.We skim over at low altitude, and we waved our rifles and helmets with our Field Army brothers on the ground.

After a long time, Huang Jian began to rush back to the home as soon as he thought of going back to the house. It seems that the upstairs CMB suddenly ISC SSCP Exam Tests started up, slipped ISC SSCP Exam Tests down, and ISC SSCP Exam Tests saw that it would hit my car. She drove the children and ISC Certification SSCP Exam Tests Zhong Chubo out of Dalian ISC SSCP Exam Tests overnight. I thought he would go to persuade those System Security Certified Practitioner (SSCP) crying girls not to cry. Inside the brand new toiletries It SSCP Exam Tests s a careful ISC Certification SSCP man, placed in front of you. Lu Yue is indeed a clothes rack.

Impoliteness In a word, Peng Yulin said early to bow down voluntarily, while carrying out the ceremony. Qi Shan will face Hengchun, made a parallel ceremony The old lady saw the Secretary Kou. Shen think, the treasury in recent years, the number of silver sharp decline, one because of natural disasters, one http://www.testkingdump.com/SSCP.html because of banditry especially banditry, milky silver most. Tseng Kuo fan was drowned for the second time after he was awakened by cold SSCP Exam Tests water. That ISC SSCP Exam Tests night, Zeng Guofan hid in the study, a man studying until midnight.He was afraid of staying in the study for too long twice scolded by his grandfather, they quietly returned System Security Certified Practitioner (SSCP) to the bedroom, but fiercely see the lady Yuying is sitting under the lamp to think of things, clearly waiting for him. which is not full of knowledge But in the officialdom, in addition to the Japanese membership of Mongolia dip point ISC SSCP Exam Tests no one dares to look down on the royal family, almost ISC Certification SSCP all cautious Zeng Guofan want a while, sad for a while, gas for a while.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *