Tue. Dec 10th, 2019

Colombo Gazette – Sinhala

News, views and more

තාක්ෂණ ලෝකය හතරවෙනි කාර්මික විප්ලවය “කාන්තාවන්”

ලෝක බැංකුවේ ගණන් හැදීම අනුව ලෝකයටම කාන්තාවන් පිරිමින් හා සමානව ශ‍්‍රමබලකායේ නියැලෙන අතරේ ආදායම් උපදවන තත්වයට පත් උනොත් මේ ලෝකයේ ආදායම් ආසන්නයෙන් දෙගුණ කරන්න පුළුවන් කියන එක තමයි ඒ අයගේ ගණන් හැදිල්ල. මේ සුහුරු කාන්තාවෝ, සුහුරු කියලා කියන්නේ අලූත් තාක්ෂණ ලෝකයක්. ඒ අලූත් තාක්ෂණ ලෝකය හතරවෙනි කාර්මික විප්ලවය. සුහුරු තාක්ෂණයේ කොටස් කාරයන් බවට කාන්තාව පත්විය යුතු බව මහානගර හා බස්නාහිර සංවර්ධන අමාත්‍ය පාඨලී චම්පික රණවක මහතා පවසයි.

අමාත්‍යවරයා මේ බව පැවසුවේ මහරගම ජාතික තරුණසේවා සභාවේ පැවැති ‘සුහුරු කතක් සොඳුරු ලොවක්’ තේමාව යටතේ ලෝක කාන්තා දින සැමරුම් උත්සවයකට සහභාගී වෙමිනි.

එහිදී වැඩිදුරටත් අදහස් දැක්වූ අමාත්‍යවරයා,

මේ රටේ කිසිම පාසලකට ඇතුල් වෙද්දි කාන්තාවක් හැටියට ඒ අය ප‍්‍රතික්ෂේප කිරීමේ ක‍්‍රමවේදයක් නැහැ. අද ඇත්තටම ආඩම්බරයෙන් කියන්න ඕනේ අපේ විශ්ව විද්‍යාල, ඒ වගේම උසස් අධ්‍යාපන ආයතනවල බහුතරයක් ඉන්නේ කාන්තාවන් බව අපි කියන්න ඕනේ. ඒ වගේම රාජ්‍ය පරිපාලන සේවයේ බහුතරයක් ඉන්නේ කාන්තාවෝ.

වෛද්‍ය වෘත්තියේ, නීතීඥ වෘත්තියේ බහුතරයක් ඉන්නේ කාන්තාවෝ. මේ වගේ අද වැදගත් වෘත්තීය මට්ටමේ ස්ථාන ගණනාවක බහුතරයක් කාන්තාවෝ ඉන්න තත්ත්වයක් අපට පෙනෙනවා දියුණු යැයි කියන සමහර රටවල්වලවත් මේ තත්වය නැහැ. කණගාටුයි කියන්න අපි කවුරුත් දියුණු රටක් හැටියට හඳුන්වන ස්විස්ටර්ලන්තයේ පවා ඡන්ද අයිතියි ලැබුණේ දැන් දශකයකට දෙකකට කලින්.

අපේ කාන්තාවන්ට නම් ඡන්ද අයිතිය ලැබුණේ 1931 දී. නමුත් මේ ලෝකයේ දියුණුයි කියලා හඳුන්වන රටවල්වලවත් ඒ තත්වය ලැබුණේ නැහැ. අපේ රටෙත් ඇතැම් අය විරෝධය පළකලාට විශේෂයෙන්ම අපේ බෞද්ධ භික්ෂූන් වහන්සේලාගේ මූලිකත්වයෙන් ගෙන ගිය ව්‍යාපාරය නිසා කාන්තාවන්ටත් මුල් වතාවට පිරිමින්ට වගේ ඡන්ද අයිතිය ලංකාවේ හම්බ උනා.

ඒ නිසා අපිට එක පැත්තකින් සුභවාදීව බලන විට අපට පෙන්න තිබෙන දෙයක් තමයි, දකුණු ආසියාවේ කාන්තාවන් සුරක්‍ෂිතම රට අපේ රට බව කොපමණ අඩුපාඩු මැද උවත් අපට ආඩම්බරයෙන් ප‍්‍රකාශ කළ හැකියි අනෙක් රටවල්වල තිබෙන තත්වයන් සමග බලනවිට. අපේ ආර්ථිකයේ තිබෙන තව විශේෂ දෙයක් තමයි ශ‍්‍රමබලකාය. ශ‍්‍රමබලකාය ගත්තහම ලංකාවේ ශ‍්‍රමබලකායෙන් 1/3 යි වාර්තාවලට අනුව නම් 36% යි. කාන්තාවෝ ඉන්නේ. ඒ මොකද ගෙවල්වල ශ‍්‍රමය වගුරන අය, නිල නොවන රැකියාවල නියැලෙන අය මේකට ගණන් ගැනෙන්නේ නැහැ. කොහොම උනත් මේ 36% ක් වූ කාන්තාවෝ, ඉතිරි ප‍්‍රමාණය පිරිමි. එතකොට මේ කාන්තාවන්ගේ ඉතිරි කාන්තාවෝ ආර්ථිකයට ගෙන ආවොත් මොනවගේ බලයක් ඇතිකර ගන්න පුළුවන් ද කියලා අපි කල්පනාකරන්න ඕනේ.

 

 

Microsoft 98-368 Brain Demos

Dazhi was 98-368 Brain Demos very old at the end MTA 98-368 of the year. Changsheng said Microsoft 98-368 Brain Demos to Ning an while walking to the silkworm house. At this time, both husband and wife riding bicycles to work, wearing new clothes, every month can receive a considerable amount of salary on a regular basis, a feeling of security and stability naturally born plus crystal money After that, she will dress Microsoft 98-368 Brain Demos herself up. He noticed that the wind was shaking the tender yellow mulberry leaves that had just grown out. When your cousin Li Zhenzhong was on the phone with me, he boasted that you are a good negotiator. When he finally said that he had pulled 98-368 Brain Demos out the book, he said that I only The rest of the money to maintain this month s production, it is difficult to give you some help at a time, Mobility and Devices Fundamentals please forgive me and so on.

This means she likes it, Peter explained. As the rehearsal progressed, her attitude became tougher and more determined, as she found http://www.examscert.com that her dialing did not work. I will go back immediately. I nodded, she went to the door and opened the house. The hospital s dean warmly received MTA 98-368 two reporters, Mobility and Devices Fundamentals thinking that 98-368 Brain Demos they were interviewing, because the hospital just launched a new policy to solve the problem of medical treatment and expensive medical treatment in order to alleviate social criticism. The whole bed is shaking. When the nurse went to work in the morning, Microsoft 98-368 Brain Demos the head nurse talked to me. After the work clothes were all dry, I went to the window of the corridor to comb Microsoft 98-368 Brain Demos my hair.

After a Microsoft 98-368 Brain Demos long year at the bedside, he wrote down the whole book, Dipting Lips. Attitude is 98-368 Brain Demos completely when she 98-368 Brain Demos Microsoft 98-368 Brain Demos is a child. leave me Drink it, you have Microsoft 98-368 Brain Demos years. Didn t you get together If the fen did not stir this time, he straightened his neck and dried MTA 98-368 Mobility and Devices Fundamentals a whole cup.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *